Gdańsk



W Gdańsku czeka na Ciebie morze atrakcji. Imponująca architektura miasta w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Najważniejsze zabytki, których nie możesz pominąć, znajdują się na Głównym i Starym Mieście. Wspaniały Trakt Królewski wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic Długiej i Długiego Targu, prowadzi od Złotej do Zielonej Bramy. Malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Bursztynnicy i artyści zapraszają do swych sklepików i galeryjek, mieszczących się w piwniczkach, na parterach i przedprożach zabytkowych kamieniczek. Bogactwo tradycji i ponad 1000 letniej historii Gdańska zachowały się w muzeach, kościołach i galeriach. Ciekawe imprezy kulturalne: koncerty, festiwale, parady i spektakle uliczne, wystawy są niepowtarzalną okazją do poznania krajobrazu kulturowego miasta. Jeżeli jesteś miłośnikiem relaksu nad brzegiem morza masz do dyspozycji ponad dwadzieścia kilometrów czystych plaż sąsiadujących z piękną nadmorską przyrodą. Sieć dróg rowerowych pozwala na dotarcie na dwóch kolkach do pięknych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z przyległym oliwskim ZOO. A gdy już jesteś w Oliwie, nie możesz pominąć cysterskiej Oliwy z zabytkowym Parkiem Oliwskim i Katedrą Oliwską. Na Wyspie Sobieszewskiej oddalonej tylko 15 km od Centrum zachwyca bogactwo przyrody.


Główne Miasto
 reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście, tworząca zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tu większość zabytków miasta; Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama czy Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu.


Neptun
















Droga Królewska 
– nieoficjalna nazwa, określająca główną trasę turystyczną w Gdańsku od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ.













 Miejski Ogród Zoologiczny 'Wybrzeża', Gdańsk - Oliwa.

















Park oliwski

Prapoczątków parku należy szukać na przełomie XII i XIII wieku, kiedy powstało cysterskie opactwo w Oliwie. Zakonnicy zapewne już wtedy założyli przyklasztorny ogród użytkowy, być może nadając jakiejś jego części charakter ozdobny. Jednak ogród w pełni rekreacyjno-ozdobny zaczął powstawać w związku z wybudowaniem rezydencji opata, o której źródła wspominają od końca XVI wieku. To właśnie w tym ozdobnym ogrodzie przy rezydencji opata Franciszka Zaleskiego król August III Sas wydał 26 lipca 1734 roku imieninową ucztę na cześć swojej protektorki carycy Anny Iwanownej. Niestety, nie możemy wiele powiedzieć o wyglądzie ówczesnego ogrodu.




















Pomnik poległych Stoczniowców

Na placu Solidarności stoi pomnik upamiętniający ofiary Grudnia 70, zaprojektowany przez Bogdana Pietruszkę, Roberta Peplińskiego, Elżbietę Szczodrowską-Peplińską i Wiesława Szyślaka. 



 


0 komentarze:

Prześlij komentarz